Tadašnji predsjednik Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost Parlamenta BiH, a današnji ministar odbrane BiH Sifet Podžić je prije nešto više od četiri godine za novinsku agenciju Patria izjavio da je kabinetu Milorada Dodika skovan plan gašenja Vojno-obavještajnog bataljona OS BiH, piše NAP.
-Ovo je krupnije pitanje nego na prvi pogled to izgleda, a krajnja namjera odnosno plan i cilj su stvoreni u kabinetu predsjednika RS Milorada Dodika. Na priče koje se plasiraju da se radi o izmjenama zakona nasjeli su pojedini mediji. Ne radi se ni o kakvim izmjenama zakona, već o završetku rada na dokumentu Pregled odbrane, kroz koji bi gospoda iz RS da ukinu Vojno-obavještajni bataljon, a u pitanju je 200 ljudi. To se da jasno vidjeti iz izjava članice ove komisije Dušanke Majkić. To je problem i to je krajnji cilj, a ne priče o izmjenama zakona - izjavio je tada Podžić.
Predsjedništvo BiH je na 31. redovnoj sjednici, održanoj 24. novembra 2016. godine usvojilo dokument Pregled odbrane koji je između ostalog defnirao razmještaj i reorganizaciju jedinica Oružanih snaga BiH a i time samog Vojno-obavještajnog bataljona. Iz dobro obaviještenih izvora iz Ministarstva odbrane su nam kazali da od njegove implementacije ni do danas nema ništa.
Da je plan skovan u kabinetu Milorada Dodika potvrđuje i dovođenje pukovnika Petra Čestića na mjesto komandanta Vojno-obavještajnog bataljona čime je ova jedinica doslovno „odustala“ od svoje misije i izvršavanja zadataka definisanih Pravilnikom o radu VOR-a, potvrdili su nam naši izvori iz MOBiH.
Pukovnik Čestić je očigledno po nečijem nalogu ulogu Vojno-obavještajnog bataljona minimizirao i doveo ga doslovno u rang logističke jedinice. Naši izvori su nam potvrdili da je obavještajna podrška koja je definirana Zakonom o odbrani u članu 9. i misiji Vojno-obavještajnog bataljona, dolaskom Čestića svedena na puku formalnost, dok su kako saznajemo srpski kadrovi VOR-a intenzivirali svoju obavještajnu aktivnost i bili uključeni u izradu famoznog „dokumenta obavještajnih službi objavljenog na portalu banjaluka.net” , u kojima je major OSBiH Mehdin Jakubović navodno predvodio linč na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenici 11. jula 2015. godine.
Pukovnik Čestić, kako nam je pojasnio naš izvor, redovno, u Istočnom Sarajevu ostvaruje kontakte sa nekadašnjim načelnikom Brigade taktičke podrške OSBiH u čijem je sastavu Vojno-obavještajni bataljon, brigadirom Nenadom Garićem a sadašnjim uposlenikom Ambasade Srbije u BiH.
Kompletan tekst pročitajte OVDJE.
Još uvijek nema komentara. Postavite prvi komentar!