U dvorani Općine Novi Travnik sinoć je promovirana knjiga „Reload – Zlatna knjiga“ novinara i pisca Akifa Agića, prenosi INS.
Legendarni rati reporter, Agić, po zanimanju arhitekta, a po opredjeljenju zaljubljenik u ljude, istinu i život, odlučio se na štampanje ove knjige koja je svojevrsni dnevnik u vremenu zla. Knjiga snažno govori o agresiji Hrvatske vojske na Bosnu i Hercegovinu i zločinima HVO-a. No, u njoj su uz patnju i stradanje zabilježene priče o dobrim ljudima.
„Novi Travnik je bio stalna meta zločinaca Herceg-Bosne i kao takav predstavlja, zajedno sa Gornjim Vakufom i Mostarom, stub odbrane Republike Bosne i Hercegovine. Mediji su krili silovite borbe koje su se dešavale oktobra 1992. godine u Novom Travniku, gdje je bilo desetine poginulih. Tada je Novi Travnik bio napadnut združenim jedinicama HVO iz Busovače, Kiseljaka, Viteza i Novog Travnika, a izdate su naredbe da se nikakvi pokreti Armije RBiH prema Novom Travniku ne smiju dozvoliti i da se to po svaku cijenu mora spriječiti. Novi Travnik je sve izdržao i ostao kao simbol otpora Herceg-Bosne“, kazao je Agić.
Čast je, dodao je, promovirati „Reload – Zlatna knjiga“ upravo pred tako divnim ljudima Novog Travnika jer malo ko razumije agresiju Hrvatske, kao Novi Travnik i Gornji Vakuf.
„Još juna 1992. godine, tačnije 19.06 i 20.06., izvedeni su prvi združeni napadi s ciljem da se tadašnja Teritorijalna odbrana (TO) podčiniti postrojbama HVO. Poginulih je bilo već u junu, a mediji su opet to vješto skrivali. Ipak, poneke informacije su sačuvane kao dokaz da se moglo i moralo drugačije. U izjavi za TV SA tada 1992. godine, tadašnji komandant, a danas načelnik, Refik Lendo, jasno je rekao da se TO neće podčiniti HVO ni po koju cijenu, a zapovjednik HVO Novi Travnik Ivica Marković je jasno podvukao da će on sve učiniti da nikad više ne dođe do sukoba između HVO i TO. Ova izjava je koštala zapovjednika Markovića. On je smijenjen. Potom je otišao u Kiseljak pa u Istru. Nije htio učestvovati u ratu kojeg je nametnuo Mato Boban“, naglasio je Agić.
Upozorava da su mnogi bh. gradovi, pa i sam Novi Travnik, bili i još su u medijskoj blokadi. Istina, kazao je, mora izaći na vidjelo i nuditi dobrotu koju imaju naši narodi.
„Time ćemo na najbolji način sputavati zlo kojeg ima još u pojedinim glavama. Izjave predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i Dragana Čovića BiH su nedopustivo tupave i nedorasle jer se jasno zna da Hrvatska nikog ne može i ne smije napasti. Ekonomski kolaps, izrazito loši odnosi sa svim susjedima, samo potvrđuju maloumnost jedne politike koja je najviše koštala baš Hrvate u Bosni i Hercegovini, ali i u Hrvatskoj. Niko od susjeda ne smije ni pomisliti više da napadne Bosnu i Hercegovinu jer znaju da više nikad neće uspjeti na prevru, kao što su to učinili 1992 godine“, odlučno je poručio Agić, prenosi INS.
S toga, dodao je, izjave pomahnitalog Nine Raspudića ili Tompsona treba gledati kao na «njihovu bolest i nedostatak ljudskog dostojanstva koje treba prezirati».
„Medijski i svaki drugi prostor treba dati onima koji siju dobro, a ima ih, baš ih ima...Zašto ne Oliver Dragojević, Bruno Langer, Điboni ili stotine političara i analitičara koji ukazuju na istinu, a ne na laž. Takva je i odvjetnica Vesna Alaburić koja kaže da je neosporno da je Hrvatska izvršila agresiju na Bosnu i Hercegovinu, što je dokažljivo, ali da je njezin zadatak da za svog branjenika osigura što manji kaznu. Tu su i izjave jednog Ante Nobila koji jasno kaže da će Hrvatska biti odgovorna za agresiju. Valja sijat dobro, i to u odnosima sa svojim komšijama, jer time siješ najveće dobro i svojoj djeci“, zaključio je Agić.
Još uvijek nema komentara. Postavite prvi komentar!