SVIJET PRED IZAZOVOM ŠIRENJEM SUKOBA | Američki dužnosnik: Ruski projektili pogodili Poljsku i ubili dvije osobe

SVIJET PRED IZAZOVOM ŠIRENJEM SUKOBA | Američki dužnosnik: Ruski projektili pogodili Poljsku i ubili dvije osobe

Visoki dužnosnik američke obavještajne službe rekao je da su ruski projektili pogodili istok Poljske i ubili dvije osobe, izvijestio je u utorak Associated Press, dok Pentagon zasad kaže da nema informacije koje bi potvrdile da se radi o ruskim raketama.

Dužnosnik je govorio pod uvjetom anonimnosti zbog osjetljivosti situacije, izvijestio je Associated Press. Reuters nije mogao odmah potvrditi tu informaciju, prenosi Hina. Poljski vatrogasci objavili su u utorak da su dvije osobe poginule u eksploziji u Przewodowu, selu na istoku Poljske blizu granice s Ukrajinom.

Ministarstvo odbrane Ruske Federacije negiralo je da je Moskva odgovorna za napad.

“Izjave poljskih medija i zvaničnika o navodnom padu ruskih projektila na selo Przewodow namjerna je provokacija u cilju daljnje eskalacije”, saopćeno je.

“Nije bilo napada na ciljeve u blizini ukrajinsko-poljske državne granice ruskim oružjem. Krhotine koje su objavili poljski mediji s mjesta događaja u Przewodowu nemaju nikakve veze s ruskim oružjem”, navodi se.

Hitni sastanak

Poljski premijer Mateusz Morawiecki sazvao je hitan sastanak vladinog odbora za nacionalnu sigurnost i odbranu, objavio je glasnogovornik vlade na Twitteru.

Sastanak je najavljen za 21 sat.

SAD: U kontaktu smo s Poljskom nakon projektila koji je pao na njenu teritoriju

Bijela kuća saopštila je da su u kontaktu sa Poljskom u vezi sa pitanjem projektila koji je pao na njenu teritoriju te da će odrediti odgovarajuće korake, javlja Anadolu Agency (AA).

Portparolka američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson je u objavi na Twitteru navela da su vidjeli vijesti da je projektil pao na poljsku teritoriju, dodajući da sa poljskom vladom rade na prikupljanju više informacija.

"U ovom trenutku ne možemo potvrditi vijesti ili bilo kakve detalje. Utvrdit ćemo šta se dogodilo i koji su odgovarajući koraci u narednom periodu", rekla je Watson.

Projektil je pao na poljsko selo Przewodow kod granice sa Ukrajinom, usmrtivši dvije osobe.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki sazvao je hitan sastanak na visokom nivou kako bi razgovarao o ovom pitanju, objavio je portparol vlade Piotr Muller, ubrzo nakon što su počeli izvještaji o eksploziji.

Komentari (0)

Još uvijek nema komentara. Postavite prvi komentar!

Ostavi komentar